סרן יונתן יוני אפרימוב ז"ל

יונתן אפרימוב
הדלקת נר בן 24 בנפלו
בן רבקה וששון
נולד בכפר ברוך
בז' בחשוון תשי"ט, 21/10/1958
התגורר בכפר ביאליק
שרת בחטיבת הצנחנים
התגייס ב-פברואר 1977
נפל בקרב
בי"ח בסיון תשמ"ב, 9/6/1982
במלחמת שלום הגליל
מקום נפילה: עין זחלתא
באזור לבנון
מקום קבורה: חיפה
הותיר: הורים ושתי אחיות - חני ותמי

קורות חיים

בן רבקה וששון, נולד ביום ז' בחשוון תשי"ט (21.10.1958) בכפר ברוך. אבי סבו, ר' ששון אפרימוב, היה רב בקווקז שברוסיה ועלה לירושלים בסוף המאה הקודמת. בנו, יונתן, ראה בעבודת האדמה בארץ ישראל ערך עליון והחל בניסיונות ההתיישבות, תחילה ביהודה ובשפלה, כשנגאלו אדמות עמק יזרעאל, הצטרף הבן יונתן למייסדי כפר ברוך. בכפר זה נולד בנו ששון, ונכדו יונתן. האם, רבקה לבית שטיינמץ, היא בת למשפחה חקלאית ותיקה מרחובות. שלושה חודשים אחרי שנולד הבן הבכור יונתן, עברו ההורים לכפר ביאליק. כאן השלים יונתן את לימודיו בבית הספר היסודי ובבית הספר התיכון "'אורט" בקריית ביאליק, במסלול עיוני.

על ימי נעוריו של יונתן במשק הוריו בכפר ביאליק סיפר דודו בחוברת, שהוציאה לאור המשפחה לזכרו: "החינוך בבית, לימודים משולבים בעבודת המשק, ספורט וכושר גופני מעולה, מביאים אותו לצה"ל, בבוא מועד התגייסותו - דמות חיובית, מתנדבת, בוגר ונבון, חדור הכרה, ממושמע וממשיך מסורת כחייל למופת, השירות בסדיר ובקבע לא היה בעיניו חובה, אלא זכות".

תחביבו של יונתן היה גלישה ממצוקים. בכל שבוע, כשהתפנה מעבודת המשק בבית הוריו, היה יוצא עם חבריו לטפס על צוקים חדשים שגילו. מוריו וחבריו בבית הספר סיפרו על שאיפתו להצטיין בשירות הצבאי ועל הכנותיו לפני גיוסו. הוא היה מרבה לרוץ בשדות, "כדי שיהיה לי כושר בצבא" - נהג לומר.

בתחילת פברואר גויס יונתן לצה"ל והתנדב לשרת בחיל הצנחנים. כשסיים קורס קצינים, הוא נתמנה כסמ"פ ביחידת צנחנים. הוא היה הסמ"פ הצעיר ביותר בחיל הצנחנים. כשעמד לפני חניכיו בפלוגתו והמריץ אותם למאמץ גופני באימונים, אמר להם: "עלינו להיות מקצוענים, בעלי כושר וחכמים יותר מאלה העומדים נגדנו". חניכיו כתבו עליו: "חודשים ארוכים רצנו אחריך וראינו בך דמות המפקד, בעל הדוגמה האישית, הדורש מעצמו ומסגל מפקדיו לא פחות מאשר מהחיילים".